Przejdź do głównej zawartości

Raporty a nowa stawka VAT 23%

Czy twoje raporty są gotowe na nową stawkę VAT 23% ?

W wielu raportach formuły, które obliczają podatek VAT mają na sztywno wpisany mnożnik 22% np. {@kwota_netto} * 1.22

To oznacza, że po 1 stycznia 2011 roku wiele raportów będzie wskazywało błędne wartości!

Dlatego najlepiej korzystać ze stawek VAT pobieranych z bazy danych danego systemu.
Po aktualizacji danych systemu raporty powinny działać prawidłowe.

Ale jak to szybko sprawdzić, że nasze raporty są poprawne? To może być bardzo czasochłonne, zwłaszcza przy dużej ilości raportów. Dodatkowo raport mogą zawierać wiele podraportów, który każdy trzeba otworzyć i przeanalizować...

Dlatego stworzyłem prostą aplikację, która automatycznie przeanalizuje raporty w poszukiwaniu stawki 22%.



Wystarczy wskazać raporty na dysku. Program je otworzy i dokona automatycznej analizy formuł. Po chwili otrzymujemy przejrzyste podsumowanie.

Teraz możemy przystąpić do naprawienia raportów, automatycznie lub ręcznie.

Jeśli jesteś zainteresowany tym program skontaktuj się ze mną.

Komentarze

biuroradom pisze…
Dobrze, że ktoś o tym napisał. Pozdrawiamy autora.:)
Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Daniel Pawski pisze…
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

Popularne posty z tego bloga

Konwersja daty w CDN Optima

Crystal Reports jest bardzo często zintegrowany z popularnymi aplikacjami. Przykładem jest system CDN Optima . Początkujących użytkownikom sprawiają kolumny z datą, bo data nie jest zapisana jako datetime lecz jako liczba. Otóż data w CDN Optima zapisana jest w formacie Clarion, czyli liczba dni, które upłynęły od daty 1800-12-28 . (Czy ktoś wie co to za data w historii?) Dlatego jeśli chcemy użyć takiego pola na raporcie, pierwsze co powinniśmy zrobić to dokonać konwersji liczby na datę. W innym przypadku Crystal Reports nie będzie wiedział, że jest to data i żadne formatowanie dat, grupowanie po okresach nie będzie działać. Formuła do konwersji formatu Clarion na datę : Jeśli mamy wiele takich pól to najlepiej utworzyć własną funkcję:

Jak używać SQL Expression?

SQL Expression to taka formuła, której treścią jest zapytanie SQL do bazy danych. Niestety, bezpośrednie wklejenie zapytania SQL kończy się najczęściej błędem "Error in compiling SQL Expression : Failed to retrieve data from the database" . Większość użytkowników w tym momencie kończy przygodę z SQL Expression, gdyż podręcznik użytkownika niewiele mówi na ich temat i nie przytacza żadnego przykładu. Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki... Treść zapytania SQL musi być otoczone nawiasem! - to taki pomysł twórców Crystala. Zapytania musi zwracać wartość skalarną! - czyli musi zwracać pojedynczą wartość, a nie zestaw rekordów. Najczęściej jakąś funkcję agregującą np. sumę Oto przykład: Gotowe! Taką formułę można umieścić na raporcie lub wykorzystać do dalszego przetwarzania. To również bardzo dobry sposób na optymalizację raportu, zwłaszcza w przypadku gdy posiadamy w raporcie podraporty, które służą tylko pobieraniu pojedynczej wartości. Niestety trzeba znać chociaż

Funkcje Crystal Reports

Crystal Reports posiada bardzo dużo funkcji (ok. 200) do operacji na tekstach, liczbach, datach itd. Można się z nimi zapoznać przeglądając drzewo Funkcje (Functions) w Edytorze Formuł (Formula Editor) i czytając helpa. Warto je znać, aby nie wyważać otwartych drzwi.  Problem w tym, że trzeba wiedzieć czego się szuka.   Dla wielu osób dodatkową barierą może być język angielski, bo nawet w polskiej wersji Crystala, help, o przepraszam.... pomoc jest w języku Szekspira. Dlatego stworzyłem niegdyś listę funkcji Crystal Reports w języku polskim, którą otrzymywali uczestnicy moich szkoleń w formacie PDF.  Teraz postanowiłem  opublikować ją w sieci, aby była zawsze była pod ręką i dostępna dla szerszego grona.  Lista funkcja dostępna jest tutaj . Lista funkcji nie jest jeszcze w pełni kompletna, więc będę ją na bieżąco aktualizować. Czekam na wasze komentarze i uwagi, zwłaszcza propozycje lepszych tłumaczeń. Miłego korzystania!