Przejdź do głównej zawartości

Crystal Reports 2016 nadchodzi...

Dzięki uprzejmości Marka Wawrzynczyka i pamięci o mnie (uczestnik mojego szkolenia) dotarła do mnie informacja, że będzie nowy Crystal Reports 2016!

Od razu jak lew rzuciłem się na dokument opisujący nadchodzące zmiany. Choć szczerze mówiąc, nie spodziewałem się zbyt wiele. Myślałem, że będzie to znów kosmetyczna zmiana, nowy numer, nowe logo tak jak było z wersjami Crystal Reports 2011 i 2013. Sam wciąż używam Crystal Reports 2008 i nie widziałem sensu przesiadania się na nowsze wersje :) Nieźle się ubawiłem gdy przeczytałem, że jeden z Crystalowych guru niejaki Ken Hamady również używa CR 2008 http://kenhamady.com/cru/archives/2703 :) 

Ale przejdźmy do konkretów. Cóż takiego możemy się spodziewać w nowej wersji?

- wyrównywanie w pionie 
NARESZCIE!!! Jedna z najbardziej brakujących opcji.
Gdy miłośnikom Excela mówiłem na swoich szkoleniach, że Crystal Reports nie posiada wyrównania w pionie to nie dowierzali. Teraz będę miał mocny argument :)

- formatowanie warunkowe na Line i Box 
Czasami brakowało. 
Musiałem stosować trick polegający na użyciu pola tekstowego z ramką, który posiadał formatowanie warunkowe.
Teraz będzie prościej i bardziej logicznie.

- wyświetlanie parametrów złożonych 
NARESZCIE! 
Wcześniej trzeba było pisać specjalne formuły aby wydobyć wybrane wartości. To sprawiało problem zwłaszcza początkującym użytkownikom.

- pobieranie opisu parametru 
Również wielki brak i bez możliwości obejścia. Spotkałem się z tym problemem u wielu użytkowników i rozkładałem ręce. Teraz będę mógł użyć mocy!

Dokładny opis zmian znajdziecie pod tym linkiem

Jak widać, nie są to rewolucyjne zmiany, ale bardziej połatanie dziur w funkcjonalności. Dobre i to bo od wielu lat po przejęciu przez SAP'a Crystal Reports pokrył się on grubą warstwą kurzu. Na tle nowych rozwiązań np. Power BI Desktop Microsoftu wygląda jak produkt z poprzedniej epoki.

Ale może nadchodząca wersja Crystal Reports 2016 tchnie nowe życie i skusi mnie oraz inne osoby do zakupu nowej wersji. 

Na razie nie znamy oficjalnej daty premiery, ale jak tylko uzyskam taką informację to ją wam szybko przekażę.

Pozostańmy w kontakcie i ustawmy się w kolejkę po nową wersję :)
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lista funkcji Crystal Reports po polsku

Opracowałem kiedyś skróconą listę funkcji Crystal Reports po polsku, aby mieć podręczną ściągawkę podczas tworzenia formuł. Pewnie i Wam się przyda dlatego ją teraz publikuję. To oczywiście tylko kilkadziesiąt funkcji spośród kilkuset, które znajdują się w Crystal Reports. Dlatego zamierzam stworzyć kompletną listę funkcji CR 2008.

Postaram się również dodać kolumnę z wersją Crystal Reports od której jest dostępna funkcja, bo wciąż są użytkownicy starszych wersji.

Czekam na sugestie, komentarze i ewentualnie propozycje lepszych tłumaczeń.

Na początek pytanie - jaki format preferujecie? PDF, HTML a może HTML Help z możliwą wyszukiwania?

Jak używać SQL Expression?

SQL Expression to taka formuła, której treścią jest zapytanie SQL do bazy danych.

Niestety, bezpośrednie wklejenie zapytania SQL kończy się najczęściej błędem"Error in compiling SQL Expression : Failed to retrieve data from the database".

Większość użytkowników w tym momencie kończy przygodę z SQL Expression, gdyż podręcznik użytkownika niewiele mówi na ich temat i nie przytacza żadnego przykładu.

Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki...

Treść zapytania SQL musi być otoczone nawiasem! - to taki pomysł twórców Crystala.

Zapytania musi zwracać wartość skalarną! - czyli musi zwracać pojedynczą wartość, a nie zestaw rekordów. Najczęściej jakąś funkcję agregującą np. sumę

Oto przykład:

Gotowe! Taką formułę można umieścić na raporcie lub wykorzystać do dalszego przetwarzania.


To również bardzo dobry sposób na optymalizację raportu, zwłaszcza w przypadku gdy posiadamy w raporcie podraporty, które służą tylko pobieraniu pojedynczej wartości. Niestety trzeba znać chociażby podstawy jęz…

Konwersja daty w CDN Optima

Crystal Reports jest bardzo często zintegrowany z popularnymi aplikacjami. Przykładem jest system CDN Optima. Początkujących użytkownikom sprawiają kolumny z datą, bo data nie jest zapisana jako datetime lecz jako liczba. Otóż data w CDN Optima zapisana jest w formacie Clarion, czyli liczba dni, które upłynęły od daty 1800-12-28. (Czy ktoś wie co to za data w historii?) Dlatego jeśli chcemy użyć takiego pola na raporcie, pierwsze co powinniśmy zrobić to dokonać konwersji liczby na datę. W innym przypadku Crystal Reports nie będzie wiedział, że jest to data i żadne formatowanie dat, grupowanie po okresach nie będzie działać. Formuła do konwersji formatu Clarion na datę:
Jeśli mamy wiele takich pól to najlepiej utworzyć własną funkcję: