Przejdź do głównej zawartości

Crystal Reports na wielu monitorach

Często pracuję z Crystal Reports na dodatkowym monitorze lub na szkoleniach z podłączonym projektorem. Wszystko ładnie pięknie działa, aż do czasu gdy wrócimy do podstawowej konfiguracji z jednym monitorem.

Crystal Reports wraca na swoje miejsce, ale niektóre opcje zachowują się tak jakby Crystal Reports się zawiesił(!).

Okazuje się, że Crystal Reports wcale się nie zawiesił, lecz okna dialogowe pamiętają stare położenie na odłączonym monitorze. Wyświetlają się ale w sposób niewidoczny na użytkownika na drugim monitorze którego nie ma i czekają na naciśnięcie OK :)

Zazwyczaj są to okna modalne, które blokują interfejs użytkownika aż do zatwierdzenia i wygląda tak jakby Crystal Reports się zawieszał.

Na szczęście z pomocą przychodzi "tajna kombinacja klawiszy", systemu Windows która umożliwia przesunięcie okna pomiędzy ekranami:

 Win+/ 

Teraz wszystko wraca do normy :)

Mam nadzieję, że w przyszłej wersji Crystala zostanie to naprawione. Ale moim marzeniem jest aby zakładki design i preview można było rozmieścić na osobnych monitorach i na żywo śledzić wprowadzane przez nas zmiany bez potrzeby ciągłego przełączania się pomiędzy zakładami (mam już przez to wytarte klawisze). Jeśli się wam podoba mój pomysł to możecie na niego głosować na stronie:


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lista funkcji Crystal Reports po polsku

Opracowałem kiedyś skróconą listę funkcji Crystal Reports po polsku, aby mieć podręczną ściągawkę podczas tworzenia formuł. Pewnie i Wam się przyda dlatego ją teraz publikuję. To oczywiście tylko kilkadziesiąt funkcji spośród kilkuset, które znajdują się w Crystal Reports. Dlatego zamierzam stworzyć kompletną listę funkcji CR 2008.

Postaram się również dodać kolumnę z wersją Crystal Reports od której jest dostępna funkcja, bo wciąż są użytkownicy starszych wersji.

Czekam na sugestie, komentarze i ewentualnie propozycje lepszych tłumaczeń.

Na początek pytanie - jaki format preferujecie? PDF, HTML a może HTML Help z możliwą wyszukiwania?

Jak używać SQL Expression?

SQL Expression to taka formuła, której treścią jest zapytanie SQL do bazy danych.

Niestety, bezpośrednie wklejenie zapytania SQL kończy się najczęściej błędem"Error in compiling SQL Expression : Failed to retrieve data from the database".

Większość użytkowników w tym momencie kończy przygodę z SQL Expression, gdyż podręcznik użytkownika niewiele mówi na ich temat i nie przytacza żadnego przykładu.

Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki...

Treść zapytania SQL musi być otoczone nawiasem! - to taki pomysł twórców Crystala.

Zapytania musi zwracać wartość skalarną! - czyli musi zwracać pojedynczą wartość, a nie zestaw rekordów. Najczęściej jakąś funkcję agregującą np. sumę

Oto przykład:

Gotowe! Taką formułę można umieścić na raporcie lub wykorzystać do dalszego przetwarzania.


To również bardzo dobry sposób na optymalizację raportu, zwłaszcza w przypadku gdy posiadamy w raporcie podraporty, które służą tylko pobieraniu pojedynczej wartości. Niestety trzeba znać chociażby podstawy jęz…

Konwersja daty w CDN Optima

Crystal Reports jest bardzo często zintegrowany z popularnymi aplikacjami. Przykładem jest system CDN Optima. Początkujących użytkownikom sprawiają kolumny z datą, bo data nie jest zapisana jako datetime lecz jako liczba. Otóż data w CDN Optima zapisana jest w formacie Clarion, czyli liczba dni, które upłynęły od daty 1800-12-28. (Czy ktoś wie co to za data w historii?) Dlatego jeśli chcemy użyć takiego pola na raporcie, pierwsze co powinniśmy zrobić to dokonać konwersji liczby na datę. W innym przypadku Crystal Reports nie będzie wiedział, że jest to data i żadne formatowanie dat, grupowanie po okresach nie będzie działać. Formuła do konwersji formatu Clarion na datę:
Jeśli mamy wiele takich pól to najlepiej utworzyć własną funkcję: