Przejdź do głównej zawartości

Zalogowany użytkownik


Prowadząc konsultacje u moich klientów spotkałem się z takim pytaniem w jaki sposób wyświetlić nazwę aktualnie zalogowanego użytkownika na raporcie. To pomaga w ustaleniu kto drukował dany raport.

Niestety Crystal Reports nie posiada gotowej funkcji.

Co prawda są pola specjalne Current CE User ID, Current CE User Name, ale one działają tylko w przypadku gdy posiadamy produkt Crystal Reports Server.

Ale na szkoleniu dla zaawansowanych wpadłem wspólnie z uczestnikami na bardzo proste rozwiązanie.

Należy utworzyć wyrażenie SQL (SQL Expression) a w jej treści wpisać CURRENT_USER i takie pole na raporcie. Tylko tyle! Raport wywoła funkcję SQL Server i pobierze aktualnie zalogowanego użytkownika do bazy danych. Uwaga - nie do domeny! No chyba, że mamy włączoną autentyfikację Windows.

Oczywiście to idealnie zadziała tylko w przypadku gdy każdy posiada inny login do bazy danych lub używamy wspomnianej autentykacji windowsowej.

Jeśli wszyscy pracujemy na jednym koncie - mam nadzieję, że  nie "sa" - to takie rozwiązanie nie zadziała.

Podsumowując, brakuje w Crystal Reports funkcji, która pobierze aktualnie zalogowanego użytkownika do domeny. Zachęcam was do zagłosowania na mój pomysł na stronie https://ideas.sap.com/D31669 i może doczekamy się takiej funkcji w kolejnej wersji Crystal Reports...

Jest jeszcze inny sposób - można użyć dodatkowej biblioteki do wywołań Win32API ale to temat na osobny post...


Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Łączenie wierszy w jedno pole tekstowe - cd 2

Witam po dłuższej przerwie. Ostatnio podczas zamkniętego szkolenia Crystal Reports dla zaawansowanych prezentowałem rozwiązanie łączenia kilku wierszy w jedno pole tekstowe, które opublikowałem w poprzednim poście. Opisany sposób bardzo się spodobał uczestnikom kursu, ale padło pytanie jak to zrobić w przypadku wielu pól? Mamy na przykład tabelę Artykuly (artykuły w sensie prawniczym a nie produkty) z następującymi kolumnami: Artykuł, Paragraf oraz Punkt. W wyniku mamy otrzymać następujący zapis prawniczy: 148 §2 pkt. 2, 172 §2 pkt. 1, 148 §1 pkt. 1. No to do dzieła! Na początek skrypt do utworzenia przykładowej tabeli wraz z danymi
Następnie zabieramy się za raport. 1. Formuła Init 2. Formuła Calculate 3. Formuła Display Rezultat:
Oczywiście takie rozwiązanie można zastosować do różnych przypadków. Na koniec dygresja: Każde szkolenie wnosi coś nowego do mojego warsztatu pracy dlatego tak lubię je prowadzić :)

Jak używać SQL Expression?

SQL Expression to taka formuła, której treścią jest zapytanie SQL do bazy danych.

Niestety, bezpośrednie wklejenie zapytania SQL kończy się najczęściej błędem"Error in compiling SQL Expression : Failed to retrieve data from the database".

Większość użytkowników w tym momencie kończy przygodę z SQL Expression, gdyż podręcznik użytkownika niewiele mówi na ich temat i nie przytacza żadnego przykładu.

Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki...

Treść zapytania SQL musi być otoczone nawiasem! - to taki pomysł twórców Crystala.

Zapytania musi zwracać wartość skalarną! - czyli musi zwracać pojedynczą wartość, a nie zestaw rekordów. Najczęściej jakąś funkcję agregującą np. sumę

Oto przykład:

Gotowe! Taką formułę można umieścić na raporcie lub wykorzystać do dalszego przetwarzania.


To również bardzo dobry sposób na optymalizację raportu, zwłaszcza w przypadku gdy posiadamy w raporcie podraporty, które służą tylko pobieraniu pojedynczej wartości. Niestety trzeba znać chociażby podstawy jęz…

Lista funkcji Crystal Reports po polsku

Opracowałem kiedyś skróconą listę funkcji Crystal Reports po polsku, aby mieć podręczną ściągawkę podczas tworzenia formuł. Pewnie i Wam się przyda dlatego ją teraz publikuję. To oczywiście tylko kilkadziesiąt funkcji spośród kilkuset, które znajdują się w Crystal Reports. Dlatego zamierzam stworzyć kompletną listę funkcji CR 2008.

Postaram się również dodać kolumnę z wersją Crystal Reports od której jest dostępna funkcja, bo wciąż są użytkownicy starszych wersji.

Czekam na sugestie, komentarze i ewentualnie propozycje lepszych tłumaczeń.

Na początek pytanie - jaki format preferujecie? PDF, HTML a może HTML Help z możliwą wyszukiwania?