Przejdź do głównej zawartości

Koszmar z limitem

Witajcie po dłuższej przerwie.

Jakiś czas temu prowadziłem szkolenie w firmie i z jakiegoś powodu nie chciały nam się wyświetlać się wszystkie tabele z ich bazy danych.

Na początku myślałem, że to kwestia uprawnień ale okazało się, że użytkownicy mają prawa do odczytu wszystkich tabel a problem wynika z czegoś innego...

Okazało się, że winowajcą jest sam Crystal Reports, który ma ustawiony limit(!) na ilość obiektów pobieranych elementów ze struktury bazy danych, czyli tabel, widoków i procedur składowanych razem wziętych. Domyślnie jest to 8000.

Większość baz danych nie przekracza tego limitu, więc możecie spać spokojnie, ale przy większym systemie może nadejść koszmar, który zerwie Was na równe nogi.

Pamiętajcie wówczas o moim blogu -  ten limit można zmienić (w praktyce podwyższyć).

Niestety nie ma do tego opcji w Crystal Reports, trzeba pogrzebać w rejestrach windows:


  1. Zamykamy Crystal Reports
  2. Uruchamiamy aplikację Edytor rejestru, z linii poleceń: regedit 
  3. Odnajdziemy klucz w rejestrze: HKEY_CURRENT_USER\Software\SAP BusinessObjects\Suite XI 4.0\Crystal Reports\FetchOptions 
  4. W kluczu NTablesMax ustawiamy własny limit, np. 20000
  5. Uruchamiamy ponownie Crystal Reports i cieszymy się widokiem wszystkich tabel :)
Od tej pory możecie spać spokojnie :)


Przyznaję, że sam na to nie wpadłem, lecz znalazłem dokument w bazie wiedzy:
1215994 - Unable to see all database Tables, Views or Stored Procedures in Crystal Reports


Przy okazji kompletna lista rejestrów Crystal Reports jest opisana w dokumencie:
2165260 - List of Registry Keys used in Crystal Reports *** Master KBA


Na koniec ważna wskazówka - gdy będziecie zmieniać wartość limitu, upewnijcie się, że Crystal Reports jest zamknięty. W przeciwnym razie podczas wychodzenia z aplikacji, Crystal nadpisze Wam ten limit z powrotem na 8000.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże choć jednej zrozpaczonej osobie, która szuka swojej ulubionej tabeli :)

Komentarze

Ermlab pisze…
Witamy ponownie i czekamy na rozwiązywanie kolejnych programistycznych problemów. Mam nadzieje, że nowe posty będą spływały. Pozdrawiam serdecznie.
Marcin pisze…
Ermlab: dziękuję serdecznie za komentarz i motywację :)
Mam w planach opracowanie artykułu na temat konteneryzacji Crystal Reports w środowisku docker.

Popularne posty z tego bloga

Konwersja daty w CDN Optima

Crystal Reports jest bardzo często zintegrowany z popularnymi aplikacjami. Przykładem jest system CDN Optima . Początkujących użytkownikom sprawiają kolumny z datą, bo data nie jest zapisana jako datetime lecz jako liczba. Otóż data w CDN Optima zapisana jest w formacie Clarion, czyli liczba dni, które upłynęły od daty 1800-12-28 . (Czy ktoś wie co to za data w historii?) Dlatego jeśli chcemy użyć takiego pola na raporcie, pierwsze co powinniśmy zrobić to dokonać konwersji liczby na datę. W innym przypadku Crystal Reports nie będzie wiedział, że jest to data i żadne formatowanie dat, grupowanie po okresach nie będzie działać. Formuła do konwersji formatu Clarion na datę : Jeśli mamy wiele takich pól to najlepiej utworzyć własną funkcję:

Jak używać SQL Expression?

SQL Expression to taka formuła, której treścią jest zapytanie SQL do bazy danych. Niestety, bezpośrednie wklejenie zapytania SQL kończy się najczęściej błędem "Error in compiling SQL Expression : Failed to retrieve data from the database" . Większość użytkowników w tym momencie kończy przygodę z SQL Expression, gdyż podręcznik użytkownika niewiele mówi na ich temat i nie przytacza żadnego przykładu. Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki... Treść zapytania SQL musi być otoczone nawiasem! - to taki pomysł twórców Crystala. Zapytania musi zwracać wartość skalarną! - czyli musi zwracać pojedynczą wartość, a nie zestaw rekordów. Najczęściej jakąś funkcję agregującą np. sumę Oto przykład: Gotowe! Taką formułę można umieścić na raporcie lub wykorzystać do dalszego przetwarzania. To również bardzo dobry sposób na optymalizację raportu, zwłaszcza w przypadku gdy posiadamy w raporcie podraporty, które służą tylko pobieraniu pojedynczej wartości. Niestety trzeba znać chociaż

Wyświetlanie QRCode

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się tzw. foto-kody, czyli dwuwymiarowe kody kreskowe. Umożliwiają one przechowywanie zakodowanych informacji, które możemy odczytać za pomocą czytnika kodów kreskowych lub telefonem komórkowym dzięki specjalnej aplikacji. W fotokodzie może być zakodowany nie tylko tekst lecz adres URL, wizytówka vcard lub wiadomość sms. Jednym z najbardziej popularnych standardów jest QR Code . Crystal Reports nie posiada niestety wbudowanej obsługi kodów dwuwymiarowych.  Przedstawię wam prosty sposób na rozwiązanie tego problemu, bez potrzeby kupowania dodatkowych bibliotek. Otóż Crystal Reports umożliwia wstawienie obrazka graficznego spod wskazanego adresu url. Natomiast Google udostępnia usługę do generowania kodów kreskowych o nazwie Google Chart API . Musimy tylko przygotować odpowiedni url i w rezultacie otrzymamy obrazek graficzny w formacie PNG. Przykładowo, aby zakodować tekst Crystal Reports wystarczy wpisać do przeglądarki www taki adre