Przejdź do głównej zawartości

Dynamiczna zmiana rozmiaru i położenia

Podczas jednego z moich szkoleń, spotkałem się z pytaniem, w jaki sposób przesuwać pola zależnie od wartości.

Otóż na każdym obiekcie (pole, grafika, itd.) pod prawym przyciskiem jest opcja Size and Position, która wyświetli okno:

Jak widzicie, można tutaj wpisać dokładne położenie oraz rozmiar obiektu z ręki, ale co więcej, przy atrybutach X i Width można wpisać formułę. I tutaj napotykamy problem...
Wpisując tam przykładowe wartości rzędu 10, 20 wydaje się, że to w ogóle nie działa. Obiekt ani drgnie... Myślałem swego czasu, że to bug, i że poprawią to w kolejnym Service Packu, aż wreszcie uważnie wczytałem się w dokumentację...

Okazuje się, że wszystko jest OK. Po prostu wartość wpisana za pomocą formuły, przesuwa w prawo (X) lub poszerza pole (Width) względem położenia obiektu, a nie raportu. Ale to nie wszystko... Wartości tych nie podajemy w centymetrach ani pikselach, lecz w ... twipsach! Cóż to takiego???

Twip to taka specjalna jednostka miary, używana w druku: 1440 twipsów przypada na 1 cal czyli 1cm = 566 twips. Więcej na jej temat można przeczytać na Wikpedii http://en.wikipedia.org/wiki/Twip.
Czyli pozostaje nam tylko przeliczyć centymetry na twips'y i wpisać warunek!

Jeśli zatem chcemy zależnie od daty przesunąć wartość do następnej kolumny, to możemy użyć formuły jak poniżej:

Proste prawda? Nie mam pojęcia dlaczego w tym jednym miejscu jest inna jednostka niż w pozostałej części Crystal Reports. Na szczęście działa! Idę teraz dynamicznie przesuwać i poszerzać obiekty na raporcie. Wkrótce pokażę wam praktyczne zastosowanie tej funkcji.

Komentarze

gdzieś znalazłem informację że
1cm = 566twips

Popularne posty z tego bloga

Konwersja daty w CDN Optima

Crystal Reports jest bardzo często zintegrowany z popularnymi aplikacjami. Przykładem jest system CDN Optima. Początkujących użytkownikom sprawiają kolumny z datą, bo data nie jest zapisana jako datetime lecz jako liczba. Otóż data w CDN Optima zapisana jest w formacie Clarion, czyli liczba dni, które upłynęły od daty 1800-12-28. (Czy ktoś wie co to za data w historii?) Dlatego jeśli chcemy użyć takiego pola na raporcie, pierwsze co powinniśmy zrobić to dokonać konwersji liczby na datę. W innym przypadku Crystal Reports nie będzie wiedział, że jest to data i żadne formatowanie dat, grupowanie po okresach nie będzie działać. Formuła do konwersji formatu Clarion na datę:
Jeśli mamy wiele takich pól to najlepiej utworzyć własną funkcję:

Jak używać SQL Expression?

SQL Expression to taka formuła, której treścią jest zapytanie SQL do bazy danych.

Niestety, bezpośrednie wklejenie zapytania SQL kończy się najczęściej błędem"Error in compiling SQL Expression : Failed to retrieve data from the database".

Większość użytkowników w tym momencie kończy przygodę z SQL Expression, gdyż podręcznik użytkownika niewiele mówi na ich temat i nie przytacza żadnego przykładu.

Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki...

Treść zapytania SQL musi być otoczone nawiasem! - to taki pomysł twórców Crystala.

Zapytania musi zwracać wartość skalarną! - czyli musi zwracać pojedynczą wartość, a nie zestaw rekordów. Najczęściej jakąś funkcję agregującą np. sumę

Oto przykład:

Gotowe! Taką formułę można umieścić na raporcie lub wykorzystać do dalszego przetwarzania.


To również bardzo dobry sposób na optymalizację raportu, zwłaszcza w przypadku gdy posiadamy w raporcie podraporty, które służą tylko pobieraniu pojedynczej wartości. Niestety trzeba znać chociażby podstawy jęz…

Lista funkcji Crystal Reports po polsku

Opracowałem kiedyś skróconą listę funkcji Crystal Reports po polsku, aby mieć podręczną ściągawkę podczas tworzenia formuł. Pewnie i Wam się przyda dlatego ją teraz publikuję. To oczywiście tylko kilkadziesiąt funkcji spośród kilkuset, które znajdują się w Crystal Reports. Dlatego zamierzam stworzyć kompletną listę funkcji CR 2008.

Postaram się również dodać kolumnę z wersją Crystal Reports od której jest dostępna funkcja, bo wciąż są użytkownicy starszych wersji.

Czekam na sugestie, komentarze i ewentualnie propozycje lepszych tłumaczeń.

Na początek pytanie - jaki format preferujecie? PDF, HTML a może HTML Help z możliwą wyszukiwania?