Przejdź do głównej zawartości

Dynamiczna zmiana rozmiaru i położenia

Podczas jednego z moich szkoleń, spotkałem się z pytaniem, w jaki sposób przesuwać pola zależnie od wartości.

Otóż na każdym obiekcie (pole, grafika, itd.) pod prawym przyciskiem jest opcja Size and Position, która wyświetli okno:

Jak widzicie, można tutaj wpisać dokładne położenie oraz rozmiar obiektu z ręki, ale co więcej, przy atrybutach X i Width można wpisać formułę. I tutaj napotykamy problem...
Wpisując tam przykładowe wartości rzędu 10, 20 wydaje się, że to w ogóle nie działa. Obiekt ani drgnie... Myślałem swego czasu, że to bug, i że poprawią to w kolejnym Service Packu, aż wreszcie uważnie wczytałem się w dokumentację...

Okazuje się, że wszystko jest OK. Po prostu wartość wpisana za pomocą formuły, przesuwa w prawo (X) lub poszerza pole (Width) względem położenia obiektu, a nie raportu. Ale to nie wszystko... Wartości tych nie podajemy w centymetrach ani pikselach, lecz w ... twipsach! Cóż to takiego???

Twip to taka specjalna jednostka miary, używana w druku: 1440 twipsów przypada na 1 cal czyli 1cm = 566 twips. Więcej na jej temat można przeczytać na Wikpedii http://en.wikipedia.org/wiki/Twip.
Czyli pozostaje nam tylko przeliczyć centymetry na twips'y i wpisać warunek!

Jeśli zatem chcemy zależnie od daty przesunąć wartość do następnej kolumny, to możemy użyć formuły jak poniżej:

ff (Orders.Ship Date) < CDateTime (2004, 01, 01, 02, 10, 11) then 4320

Proste prawda? Nie mam pojęcia dlaczego w tym jednym miejscu jest inna jednostka niż w pozostałej części Crystal Reports. Na szczęście działa! Idę teraz dynamicznie przesuwać i poszerzać obiekty na raporcie. Wkrótce pokażę wam praktyczne zastosowanie tej funkcji.

Komentarze

Anonimowy pisze…
gdzieś znalazłem informację że
1cm = 566twips

Popularne posty z tego bloga

Konwersja daty w CDN Optima

Crystal Reports jest bardzo często zintegrowany z popularnymi aplikacjami. Przykładem jest system CDN Optima . Początkujących użytkownikom sprawiają kolumny z datą, bo data nie jest zapisana jako datetime lecz jako liczba. Otóż data w CDN Optima zapisana jest w formacie Clarion, czyli liczba dni, które upłynęły od daty 1800-12-28 . (Czy ktoś wie co to za data w historii?) Dlatego jeśli chcemy użyć takiego pola na raporcie, pierwsze co powinniśmy zrobić to dokonać konwersji liczby na datę. W innym przypadku Crystal Reports nie będzie wiedział, że jest to data i żadne formatowanie dat, grupowanie po okresach nie będzie działać. Formuła do konwersji formatu Clarion na datę : Jeśli mamy wiele takich pól to najlepiej utworzyć własną funkcję:

Funkcje Crystal Reports

Crystal Reports posiada bardzo dużo funkcji (ok. 200) do operacji na tekstach, liczbach, datach itd. Można się z nimi zapoznać przeglądając drzewo Funkcje (Functions) w Edytorze Formuł (Formula Editor) i czytając helpa. Warto je znać, aby nie wyważać otwartych drzwi.  Problem w tym, że trzeba wiedzieć czego się szuka.   Dla wielu osób dodatkową barierą może być język angielski, bo nawet w polskiej wersji Crystala, help, o przepraszam.... pomoc jest w języku Szekspira. Dlatego stworzyłem niegdyś listę funkcji Crystal Reports w języku polskim, którą otrzymywali uczestnicy moich szkoleń w formacie PDF.  Teraz postanowiłem  opublikować ją w sieci, aby była zawsze była pod ręką i dostępna dla szerszego grona.  Lista funkcja dostępna jest tutaj . Lista funkcji nie jest jeszcze w pełni kompletna, więc będę ją na bieżąco aktualizować. Czekam na wasze komentarze i uwagi, zwłaszcza propozycje lepszych tłumaczeń. Miłego korzystania!

Zamiana daty i czasu na data-czas

Kolejne szkolenie u klienta i kolejne wyzwanie za mną... Chodziło o wygenerowanie raportu czasu pracy z uwzględnieniem, że zmiana następuje o godz. 6:00 a nie o północy. To znaczy, że godziny do 6:00 powinny być jeszcze zaliczane do dnia poprzedniego. Dodatkowym utrudnieniem u klienta był fakt, że data w bazie danych była rozbita na 2 pola: data w formacie: yyyy-mm-dd 00:00:00 godzina w formacie: 1900-01-01 HH:mm W takim razie do dzieła! Załóżmy, że mamy następującą tabelę: 1. Tworzymy formułę która zamieni 2 osobne pola z datą i czasem w jedno pole typu datetime: W ten sposób otrzymamy jedną wartość w formacie yyyy-mm-dd HH:mm 2. Następnie od tak utworzonej daty odejmujemy 6 godzin: Otrzymamy w rezultacie coś takiego: Kolumna WorkDate wyświetla datę do której została zakwalifikowana pozycja. Na podstawie tak utworzonej formuły można utworzyć grupowanie na raporcie.