Przejdź do głównej zawartości

Crystal Reports 2008 beta

Zainstalowałem betę CR 2008. Po uruchomieniu już widać zmianę - interfejs przypomina nowego Office'a 2007, czyli podobnie jak XI był wzorowany na Office 2003.

Zrobiłem na początek prosty raport. Kreator bez zmian. Design raportu również.
Ale wiele opcji zmieniło swoje miejsce. Zostały bardziej zgrupowane tematycznie, np. dotyczące sekcji, co powinno ułatwić pracę. Opcje dla sekcji zostały rozdzielone na kilka zakładek, bo poprzednio była długa lista opcji.

Z ciekawych nowości to można wstawiać obiekty flasha do raportu. To ma głównie służyć integracji z Crystal XCelsius.

Przetestowałem obsługę kodów kreskowych. Zaznacza się pole z bazy i włącza opcję change to barcode i odpowiednia funkcja (pod spodem) zamienia liczbę na obraz graficzny. Wcześniej trzeba było stosować dodatkową czionkę TrueType, albo specjalne płatne biblioteki.

Raporty mogą być teraz bardziej interaktywne - na raporcie wstawiłem przycisk, który umożliwia zmianę sortowania w locie.

CR 2008 potrafi otwierać raporty z CR 7..XI i odwrotnie - starsze wersje odczytują rpt z 2008 z pominieciem nowych funkcjonalności.

No nie wszystkie nowości... opis kolejnych wkrótce.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Konwersja daty w CDN Optima

Crystal Reports jest bardzo często zintegrowany z popularnymi aplikacjami. Przykładem jest system CDN Optima . Początkujących użytkownikom sprawiają kolumny z datą, bo data nie jest zapisana jako datetime lecz jako liczba. Otóż data w CDN Optima zapisana jest w formacie Clarion, czyli liczba dni, które upłynęły od daty 1800-12-28 . (Czy ktoś wie co to za data w historii?) Dlatego jeśli chcemy użyć takiego pola na raporcie, pierwsze co powinniśmy zrobić to dokonać konwersji liczby na datę. W innym przypadku Crystal Reports nie będzie wiedział, że jest to data i żadne formatowanie dat, grupowanie po okresach nie będzie działać. Formuła do konwersji formatu Clarion na datę : Jeśli mamy wiele takich pól to najlepiej utworzyć własną funkcję:

Zamiana daty i czasu na data-czas

Kolejne szkolenie u klienta i kolejne wyzwanie za mną... Chodziło o wygenerowanie raportu czasu pracy z uwzględnieniem, że zmiana następuje o godz. 6:00 a nie o północy. To znaczy, że godziny do 6:00 powinny być jeszcze zaliczane do dnia poprzedniego. Dodatkowym utrudnieniem u klienta był fakt, że data w bazie danych była rozbita na 2 pola: data w formacie: yyyy-mm-dd 00:00:00 godzina w formacie: 1900-01-01 HH:mm W takim razie do dzieła! Załóżmy, że mamy następującą tabelę: 1. Tworzymy formułę która zamieni 2 osobne pola z datą i czasem w jedno pole typu datetime: W ten sposób otrzymamy jedną wartość w formacie yyyy-mm-dd HH:mm 2. Następnie od tak utworzonej daty odejmujemy 6 godzin: Otrzymamy w rezultacie coś takiego: Kolumna WorkDate wyświetla datę do której została zakwalifikowana pozycja. Na podstawie tak utworzonej formuły można utworzyć grupowanie na raporcie.

Koszmar z limitem

Witajcie po dłuższej przerwie. Jakiś czas temu prowadziłem szkolenie w firmie i z jakiegoś powodu nie chciały nam się wyświetlać się wszystkie tabele z ich bazy danych. Na początku myślałem, że to kwestia uprawnień ale okazało się, że użytkownicy mają prawa do odczytu wszystkich tabel a problem wynika z czegoś innego... Okazało się, że winowajcą jest sam Crystal Reports, który ma ustawiony limit(!) na ilość obiektów pobieranych elementów ze struktury bazy danych, czyli tabel, widoków i procedur składowanych razem wziętych. Domyślnie jest to  8000 . Większość baz danych nie przekracza tego limitu, więc możecie spać spokojnie, ale przy większym systemie może nadejść koszmar, który zerwie Was na równe nogi. Pamiętajcie wówczas o moim blogu -  ten limit można zmienić (w praktyce podwyższyć). Niestety nie ma do tego opcji w Crystal Reports, trzeba pogrzebać w rejestrach windows: Zamykamy Crystal Reports Uruchamiamy aplikację Edytor rejestru , z linii poleceń: ...