Przejdź do głównej zawartości

Firmy wolą komputery stacjonarne

"Optymalnym wyborem dla firm nadal są komputery stacjonarne, choć panuje moda na notebooki - czytamy w Rzeczpospolitej".

Pozwolę się nie zgodzić z tą opinią.

Zaletą notebooka w biurze jest jego możliwość przenoszenia, na spotkanie, prezentację lub do klienta. Przeprowadzka do innego pokoju jest bardzo szybka i pozwala zaoszczędzić koszty.

Notebook zajmuje mniej miejsca na biurku, więc łatwiej zaaranżować eleganckie i miłe miejsce pracy. Wreszcie znikną szpetne skrzynie pod nogami.

Łatwiej modernizować? Technologia tak szybko postępuje, że po 2-3 latach trzeba wymienić cały komputer, bo zbyt dużo elementów trzeba wymienić. W praktyce rozbudowuje się tylko pamięć.

Komfort? Pracuję kilkanaście godzin dziennie na 17 calowym notebooku i nie mam żadnych problemów. W razie czego notebooka można również podłączyć do jeszcze większego monitora.

Reasumując. Koszt zakupu stacjonarki jest niższy, ale jeśli doliczy się wartość dodaną w przypadku notebooka, to przewaga przemawia na tego drugiego.

Według mnie, era komputerów stacjonarnych powoli się kończy...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Konwersja daty w CDN Optima

Crystal Reports jest bardzo często zintegrowany z popularnymi aplikacjami. Przykładem jest system CDN Optima. Początkujących użytkownikom sprawiają kolumny z datą, bo data nie jest zapisana jako datetime lecz jako liczba. Otóż data w CDN Optima zapisana jest w formacie Clarion, czyli liczba dni, które upłynęły od daty 1800-12-28. (Czy ktoś wie co to za data w historii?) Dlatego jeśli chcemy użyć takiego pola na raporcie, pierwsze co powinniśmy zrobić to dokonać konwersji liczby na datę. W innym przypadku Crystal Reports nie będzie wiedział, że jest to data i żadne formatowanie dat, grupowanie po okresach nie będzie działać. Formuła do konwersji formatu Clarion na datę:
Jeśli mamy wiele takich pól to najlepiej utworzyć własną funkcję:

Jak używać SQL Expression?

SQL Expression to taka formuła, której treścią jest zapytanie SQL do bazy danych.

Niestety, bezpośrednie wklejenie zapytania SQL kończy się najczęściej błędem"Error in compiling SQL Expression : Failed to retrieve data from the database".

Większość użytkowników w tym momencie kończy przygodę z SQL Expression, gdyż podręcznik użytkownika niewiele mówi na ich temat i nie przytacza żadnego przykładu.

Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki...

Treść zapytania SQL musi być otoczone nawiasem! - to taki pomysł twórców Crystala.

Zapytania musi zwracać wartość skalarną! - czyli musi zwracać pojedynczą wartość, a nie zestaw rekordów. Najczęściej jakąś funkcję agregującą np. sumę

Oto przykład:

Gotowe! Taką formułę można umieścić na raporcie lub wykorzystać do dalszego przetwarzania.


To również bardzo dobry sposób na optymalizację raportu, zwłaszcza w przypadku gdy posiadamy w raporcie podraporty, które służą tylko pobieraniu pojedynczej wartości. Niestety trzeba znać chociażby podstawy jęz…

Lista funkcji Crystal Reports po polsku

Opracowałem kiedyś skróconą listę funkcji Crystal Reports po polsku, aby mieć podręczną ściągawkę podczas tworzenia formuł. Pewnie i Wam się przyda dlatego ją teraz publikuję. To oczywiście tylko kilkadziesiąt funkcji spośród kilkuset, które znajdują się w Crystal Reports. Dlatego zamierzam stworzyć kompletną listę funkcji CR 2008.

Postaram się również dodać kolumnę z wersją Crystal Reports od której jest dostępna funkcja, bo wciąż są użytkownicy starszych wersji.

Czekam na sugestie, komentarze i ewentualnie propozycje lepszych tłumaczeń.

Na początek pytanie - jaki format preferujecie? PDF, HTML a może HTML Help z możliwą wyszukiwania?