Przejdź do głównej zawartości

Crystal Reports User Group

Powoli rusza strona społeczności (communites) polskich użytkowników Crystal Reports pod nazwą Crystal Reports User Group.

Pod adresem http://plcrug.org.pl/ znajdziecie tylko kilka tutoriali, ale pewnie za jakiś czas będzie więcej treści.

Zamierzam uczestniczyć w tym przedsięwzięciu i was też zachęcam do czynnego udziału.

Komentarze

Anonimowy pisze…
Szukam porady :) Sprawa wygląda trywialnie a jednak...
W kolumnie pierwszej idą w dół rekordy.
W drugiej kolumnie chcę pokazać obrazek.
Prosta sprawa - jednak tworzy się w pierwszej kolumnie miedzy rekordami puste miejsce (dziura) o wysokości takiej jak wysokość obrazka z drugiej kolumny.
Czy istnieje sposób na oblanie obrazka tekstem?
Marcin Sulecki pisze…
Prześlij screenshot bo nie bardzo rozumiem Twój opis. Obrazek z bazy danych? Generalnie obrazki w CR, nie mają własności oblewania tekstem, tak jak jest to np. w wordzie.
Anonimowy pisze…
http://img156.imageshack.us/img156/4377/raportl.png

czyli chodzi o to aby obrazek pojawił się w drugiej kolumnie ale nie przesuwał rekodów z pierszwj kolumny w dół
Marcin Sulecki pisze…
Teraz wszystko jasne :)

Służy do tego opcja Section Underlay.
Anonimowy pisze…
Dziękuję za podpowiedź :)
Myślę że w omawianym raporcie jest błąd.
Początkowo była jedna sekcja z detalami i rekordy pojawiały się z góry na dół jeden po drugim.
Zmiana 1: dodać NAPIS dzielący rekordy.
Ponieważ ilość rekordów w grupie za każdym razem jest inna (napis dzielący musi pojawić się dynamicznie) dodałem sekcje z detalami A,B,C i sekcję A i B ukrywam formułą - dzięki temu mogę ją umiejscowić dynamicznie pomiędzy wybranymi rekordami sekcji C.
Zmiana 2: dodać obrazki :)
Szukając sztuczki w rodzaju "dodaj znak wodny do strony" odnalazłem opcję Użyj jako tło dla kolejnej sekcji. Dodałem kolejne sekcje detali, A,B,C,D,E
A-obrazek1 - użyj jako tło, ukryj z warunkiem Z
B-napis dzielący1 - ukryj z warunkiem Z
C-obrazek2 - użyj jako tło, ukryj z warunkiem X
D-napis dzielący2 - ukryj z warunkiem X
E-rekordy
W efekcie otrzymuje raport jak na obrazku :) Niestety nie taki jak potrzebuje :)

Dzisiaj w planie spróbuje:
stworzyć kilka nagłówków grupy i kilka sekcji detali - połączyć je w pary tak aby nagłówek grupy A był tłem dla detali A, Nagłówek B dla detali B

Popularne posty z tego bloga

Konwersja daty w CDN Optima

Crystal Reports jest bardzo często zintegrowany z popularnymi aplikacjami. Przykładem jest system CDN Optima . Początkujących użytkownikom sprawiają kolumny z datą, bo data nie jest zapisana jako datetime lecz jako liczba. Otóż data w CDN Optima zapisana jest w formacie Clarion, czyli liczba dni, które upłynęły od daty 1800-12-28 . (Czy ktoś wie co to za data w historii?) Dlatego jeśli chcemy użyć takiego pola na raporcie, pierwsze co powinniśmy zrobić to dokonać konwersji liczby na datę. W innym przypadku Crystal Reports nie będzie wiedział, że jest to data i żadne formatowanie dat, grupowanie po okresach nie będzie działać. Formuła do konwersji formatu Clarion na datę : Jeśli mamy wiele takich pól to najlepiej utworzyć własną funkcję:

Funkcje Crystal Reports

Crystal Reports posiada bardzo dużo funkcji (ok. 200) do operacji na tekstach, liczbach, datach itd. Można się z nimi zapoznać przeglądając drzewo Funkcje (Functions) w Edytorze Formuł (Formula Editor) i czytając helpa. Warto je znać, aby nie wyważać otwartych drzwi.  Problem w tym, że trzeba wiedzieć czego się szuka.   Dla wielu osób dodatkową barierą może być język angielski, bo nawet w polskiej wersji Crystala, help, o przepraszam.... pomoc jest w języku Szekspira. Dlatego stworzyłem niegdyś listę funkcji Crystal Reports w języku polskim, którą otrzymywali uczestnicy moich szkoleń w formacie PDF.  Teraz postanowiłem  opublikować ją w sieci, aby była zawsze była pod ręką i dostępna dla szerszego grona.  Lista funkcja dostępna jest tutaj . Lista funkcji nie jest jeszcze w pełni kompletna, więc będę ją na bieżąco aktualizować. Czekam na wasze komentarze i uwagi, zwłaszcza propozycje lepszych tłumaczeń. Miłego korzystania!

Zamiana daty i czasu na data-czas

Kolejne szkolenie u klienta i kolejne wyzwanie za mną... Chodziło o wygenerowanie raportu czasu pracy z uwzględnieniem, że zmiana następuje o godz. 6:00 a nie o północy. To znaczy, że godziny do 6:00 powinny być jeszcze zaliczane do dnia poprzedniego. Dodatkowym utrudnieniem u klienta był fakt, że data w bazie danych była rozbita na 2 pola: data w formacie: yyyy-mm-dd 00:00:00 godzina w formacie: 1900-01-01 HH:mm W takim razie do dzieła! Załóżmy, że mamy następującą tabelę: 1. Tworzymy formułę która zamieni 2 osobne pola z datą i czasem w jedno pole typu datetime: W ten sposób otrzymamy jedną wartość w formacie yyyy-mm-dd HH:mm 2. Następnie od tak utworzonej daty odejmujemy 6 godzin: Otrzymamy w rezultacie coś takiego: Kolumna WorkDate wyświetla datę do której została zakwalifikowana pozycja. Na podstawie tak utworzonej formuły można utworzyć grupowanie na raporcie.