Przejdź do głównej zawartości

Polska wersja Crystal Reports XI - refleksje

Przez wiele lat użytkownicy Crystal Reports, zwłaszcza ci nowi, dopytywali się o polską wersję tego produktu. Wreszcie pojawiła się już jakiś czas temu polska wersja Crystal Reports XI PL.
Jak wypadło tłumaczenie? Czy warto kupować polską wersję Crystal Reports XI?

Po zainstalowaniu i uruchomieniu zobaczymy polskie menu! Zakładki [Projekt], [Podgląd]. o jak miło...

Naciskamy F1 (Pomoc) i co widzimy? Help po angielsku :( Tutaj następuje pierwsze rozgoryczenie.

OK, rozwijamy menu.

Dowiadujemy się, że jesteśmy ekspertem od wszystkiego "Ekspert sekcji", "Ekspert grupy", "Ekspert XML", itd. Bezpośrednie tłumaczenie z angielskiego słowa Expert. Lepiej w tym miejscu brzmiałby "kreator". Idźmy dalej...

Kto zgadnie do czego służy opcja "Może rosnąć"? To tłumaczenie "Can grow" :)
W Excelu ładnie przetłumaczone na "Zawijaj tekst".

Kolejny kwiatek: "Wstaw wiersz", zamiast "Wstaw linię" (ang. Insert Line), co całkowicie wprowadza w błąd użytkownika.

Odnoszę wrażenie, że osoba, która dokonała tłumaczenia, nie zna w ogóle Crystal Reports.

Kolejna niespodzianka - w niektórych miejscach w menu można natknąć się na opcje po niemiecku!


Czas na podsumowanie.

Jeśli ktoś zaczyna dopiero przygodę z Crystal Reports to myślę, że TAK. Wielu użytkowników nie zna dobrze języka angielskiego i będzie mu łatwiej poruszać się po narzędziu. Mimo niefortunnych tłumaczeń niektórych opcji, przyzwyczai się do nich i będzie do dla niego coś naturalnego. Musi jednak pamiętać, że nie będzie miał wsparcia w postaci polskiego helpa.

Starym użytkownikom CR proponuję się zastanowić, bo mogą mieć problemy z odnalezieniem niektórych opcji.

Czekam na polską wersję Crystal Reports 2008, która być może ukaże się jeszcze w tym roku. Pojawiła się już czeska wersja, więc może jesteśmy następni w kolejce. Oby nowe tłumaczenie było lepsze i posiadało polską pomoc.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Konwersja daty w CDN Optima

Crystal Reports jest bardzo często zintegrowany z popularnymi aplikacjami. Przykładem jest system CDN Optima . Początkujących użytkownikom sprawiają kolumny z datą, bo data nie jest zapisana jako datetime lecz jako liczba. Otóż data w CDN Optima zapisana jest w formacie Clarion, czyli liczba dni, które upłynęły od daty 1800-12-28 . (Czy ktoś wie co to za data w historii?) Dlatego jeśli chcemy użyć takiego pola na raporcie, pierwsze co powinniśmy zrobić to dokonać konwersji liczby na datę. W innym przypadku Crystal Reports nie będzie wiedział, że jest to data i żadne formatowanie dat, grupowanie po okresach nie będzie działać. Formuła do konwersji formatu Clarion na datę : Jeśli mamy wiele takich pól to najlepiej utworzyć własną funkcję:

Funkcje Crystal Reports

Crystal Reports posiada bardzo dużo funkcji (ok. 200) do operacji na tekstach, liczbach, datach itd. Można się z nimi zapoznać przeglądając drzewo Funkcje (Functions) w Edytorze Formuł (Formula Editor) i czytając helpa. Warto je znać, aby nie wyważać otwartych drzwi.  Problem w tym, że trzeba wiedzieć czego się szuka.   Dla wielu osób dodatkową barierą może być język angielski, bo nawet w polskiej wersji Crystala, help, o przepraszam.... pomoc jest w języku Szekspira. Dlatego stworzyłem niegdyś listę funkcji Crystal Reports w języku polskim, którą otrzymywali uczestnicy moich szkoleń w formacie PDF.  Teraz postanowiłem  opublikować ją w sieci, aby była zawsze była pod ręką i dostępna dla szerszego grona.  Lista funkcja dostępna jest tutaj . Lista funkcji nie jest jeszcze w pełni kompletna, więc będę ją na bieżąco aktualizować. Czekam na wasze komentarze i uwagi, zwłaszcza propozycje lepszych tłumaczeń. Miłego korzystania!

Zamiana daty i czasu na data-czas

Kolejne szkolenie u klienta i kolejne wyzwanie za mną... Chodziło o wygenerowanie raportu czasu pracy z uwzględnieniem, że zmiana następuje o godz. 6:00 a nie o północy. To znaczy, że godziny do 6:00 powinny być jeszcze zaliczane do dnia poprzedniego. Dodatkowym utrudnieniem u klienta był fakt, że data w bazie danych była rozbita na 2 pola: data w formacie: yyyy-mm-dd 00:00:00 godzina w formacie: 1900-01-01 HH:mm W takim razie do dzieła! Załóżmy, że mamy następującą tabelę: 1. Tworzymy formułę która zamieni 2 osobne pola z datą i czasem w jedno pole typu datetime: W ten sposób otrzymamy jedną wartość w formacie yyyy-mm-dd HH:mm 2. Następnie od tak utworzonej daty odejmujemy 6 godzin: Otrzymamy w rezultacie coś takiego: Kolumna WorkDate wyświetla datę do której została zakwalifikowana pozycja. Na podstawie tak utworzonej formuły można utworzyć grupowanie na raporcie.