Przejdź do głównej zawartości

Raporty a nowa stawka VAT 23%

Czy twoje raporty są gotowe na nową stawkę VAT 23% ?

W wielu raportach formuły, które obliczają podatek VAT mają na sztywno wpisany mnożnik 22% np. {@kwota_netto} * 1.22

To oznacza, że po 1 stycznia 2011 roku wiele raportów będzie wskazywało błędne wartości!

Dlatego najlepiej korzystać ze stawek VAT pobieranych z bazy danych danego systemu.
Po aktualizacji danych systemu raporty powinny działać prawidłowe.

Ale jak to szybko sprawdzić, że nasze raporty są poprawne? To może być bardzo czasochłonne, zwłaszcza przy dużej ilości raportów. Dodatkowo raport mogą zawierać wiele podraportów, który każdy trzeba otworzyć i przeanalizować...

Dlatego stworzyłem prostą aplikację, która automatycznie przeanalizuje raporty w poszukiwaniu stawki 22%.Wystarczy wskazać raporty na dysku. Program je otworzy i dokona automatycznej analizy formuł. Po chwili otrzymujemy przejrzyste podsumowanie.

Teraz możemy przystąpić do naprawienia raportów, automatycznie lub ręcznie.

Jeśli jesteś zainteresowany tym program skontaktuj się ze mną.

Komentarze

biuroradom pisze…
Dobrze, że ktoś o tym napisał. Pozdrawiamy autora.:)

Popularne posty z tego bloga

Konwersja daty w CDN Optima

Crystal Reports jest bardzo często zintegrowany z popularnymi aplikacjami. Przykładem jest system CDN Optima. Początkujących użytkownikom sprawiają kolumny z datą, bo data nie jest zapisana jako datetime lecz jako liczba. Otóż data w CDN Optima zapisana jest w formacie Clarion, czyli liczba dni, które upłynęły od daty 1800-12-28. (Czy ktoś wie co to za data w historii?) Dlatego jeśli chcemy użyć takiego pola na raporcie, pierwsze co powinniśmy zrobić to dokonać konwersji liczby na datę. W innym przypadku Crystal Reports nie będzie wiedział, że jest to data i żadne formatowanie dat, grupowanie po okresach nie będzie działać. Formuła do konwersji formatu Clarion na datę:
Jeśli mamy wiele takich pól to najlepiej utworzyć własną funkcję:

Jak używać SQL Expression?

SQL Expression to taka formuła, której treścią jest zapytanie SQL do bazy danych.

Niestety, bezpośrednie wklejenie zapytania SQL kończy się najczęściej błędem"Error in compiling SQL Expression : Failed to retrieve data from the database".

Większość użytkowników w tym momencie kończy przygodę z SQL Expression, gdyż podręcznik użytkownika niewiele mówi na ich temat i nie przytacza żadnego przykładu.

Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki...

Treść zapytania SQL musi być otoczone nawiasem! - to taki pomysł twórców Crystala.

Zapytania musi zwracać wartość skalarną! - czyli musi zwracać pojedynczą wartość, a nie zestaw rekordów. Najczęściej jakąś funkcję agregującą np. sumę

Oto przykład:

Gotowe! Taką formułę można umieścić na raporcie lub wykorzystać do dalszego przetwarzania.


To również bardzo dobry sposób na optymalizację raportu, zwłaszcza w przypadku gdy posiadamy w raporcie podraporty, które służą tylko pobieraniu pojedynczej wartości. Niestety trzeba znać chociażby podstawy jęz…

Lista funkcji Crystal Reports po polsku

Opracowałem kiedyś skróconą listę funkcji Crystal Reports po polsku, aby mieć podręczną ściągawkę podczas tworzenia formuł. Pewnie i Wam się przyda dlatego ją teraz publikuję. To oczywiście tylko kilkadziesiąt funkcji spośród kilkuset, które znajdują się w Crystal Reports. Dlatego zamierzam stworzyć kompletną listę funkcji CR 2008.

Postaram się również dodać kolumnę z wersją Crystal Reports od której jest dostępna funkcja, bo wciąż są użytkownicy starszych wersji.

Czekam na sugestie, komentarze i ewentualnie propozycje lepszych tłumaczeń.

Na początek pytanie - jaki format preferujecie? PDF, HTML a może HTML Help z możliwą wyszukiwania?