Przejdź do głównej zawartości

Licencjowanie komponentów Crystal Reports

Dzisiejszy wpis przeznaczony jest dla programistów, którzy budują rozwiązania z użyciem komponentów programistycznych Crystal Reports.

Jednak tym razem nie będę pisać o aspektach technicznych lecz chciałem zwrócić waszą uwagę na kwestie licencjonowania komponentów programistycznych Crystal Reports bo to nie jest łatwa sprawa.

Jeśli posiadamy płatną licencję na Visual Studio lub używamy darmowej wersji Community to ze strony SAP'a możemy pobrać za darmo Crystal Reports for Visual Studio. Przypominam, że darmowa wersja Visual Studio Express nie wspiera Crystal Reports. Swoją drogą jeśli ktoś z Was używa jeszcze wersji Express to niech czym prędzej ją odinstaluje(!) i zainstaluje w to miejsce wersję Community. To w pełni funkcjonalne Visual Studio niemal jak wersja Professional a do tego darmowa! Jeszcze do niedawna Microsoft kazał sobie płacić za to około 2000 PLN.

Ale wróćmy do licencjonowania Crystal Reports. Niespodzianki mogą pojawić się z chwilą wdrożenia naszego rozwiązania u klienta. Z punktu technicznego będzie wszystko grało ale możemy wejść w konflikt jeśli chodzi o licencjonowanie i może się pojawić problem przy jakimś audycie.

Niestety zasady licencjonowania zmieniały wraz się wraz z wersjami Crystal Reports i można się w tym pogubić. Sam nie jestem w tym mocny pomimo tego, że tyle lat pracuję z tym produktem i wdrażałem wiele rozwiązań.

Dlatego warto zapoznać się z oficjalnym dokumentem (ang) SAP Crystal Solutions Licensing, które opublikował producent Crystala.

Jeśli będziecie mieli jakieś pytania to proszę o zadawanie ich w komentarzach do tego wpisu. Mam dobry kontakt z dostawcą oraz przedstawicielstwem na Wschodnią Europę więc w razie jakichkolwiek wątpliwości wyjaśnię je u samego źródła.

O doświadczeniach podczas wdrażania komponentów Crystala od strony technicznej napiszę w którymś kolejnym poście więc zostańmy w kontakcie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Konwersja daty w CDN Optima

Crystal Reports jest bardzo często zintegrowany z popularnymi aplikacjami. Przykładem jest system CDN Optima . Początkujących użytkownikom sprawiają kolumny z datą, bo data nie jest zapisana jako datetime lecz jako liczba. Otóż data w CDN Optima zapisana jest w formacie Clarion, czyli liczba dni, które upłynęły od daty 1800-12-28 . (Czy ktoś wie co to za data w historii?) Dlatego jeśli chcemy użyć takiego pola na raporcie, pierwsze co powinniśmy zrobić to dokonać konwersji liczby na datę. W innym przypadku Crystal Reports nie będzie wiedział, że jest to data i żadne formatowanie dat, grupowanie po okresach nie będzie działać. Formuła do konwersji formatu Clarion na datę : Jeśli mamy wiele takich pól to najlepiej utworzyć własną funkcję:

Funkcje Crystal Reports

Crystal Reports posiada bardzo dużo funkcji (ok. 200) do operacji na tekstach, liczbach, datach itd. Można się z nimi zapoznać przeglądając drzewo Funkcje (Functions) w Edytorze Formuł (Formula Editor) i czytając helpa. Warto je znać, aby nie wyważać otwartych drzwi.  Problem w tym, że trzeba wiedzieć czego się szuka.   Dla wielu osób dodatkową barierą może być język angielski, bo nawet w polskiej wersji Crystala, help, o przepraszam.... pomoc jest w języku Szekspira. Dlatego stworzyłem niegdyś listę funkcji Crystal Reports w języku polskim, którą otrzymywali uczestnicy moich szkoleń w formacie PDF.  Teraz postanowiłem  opublikować ją w sieci, aby była zawsze była pod ręką i dostępna dla szerszego grona.  Lista funkcja dostępna jest tutaj . Lista funkcji nie jest jeszcze w pełni kompletna, więc będę ją na bieżąco aktualizować. Czekam na wasze komentarze i uwagi, zwłaszcza propozycje lepszych tłumaczeń. Miłego korzystania!

Zamiana daty i czasu na data-czas

Kolejne szkolenie u klienta i kolejne wyzwanie za mną... Chodziło o wygenerowanie raportu czasu pracy z uwzględnieniem, że zmiana następuje o godz. 6:00 a nie o północy. To znaczy, że godziny do 6:00 powinny być jeszcze zaliczane do dnia poprzedniego. Dodatkowym utrudnieniem u klienta był fakt, że data w bazie danych była rozbita na 2 pola: data w formacie: yyyy-mm-dd 00:00:00 godzina w formacie: 1900-01-01 HH:mm W takim razie do dzieła! Załóżmy, że mamy następującą tabelę: 1. Tworzymy formułę która zamieni 2 osobne pola z datą i czasem w jedno pole typu datetime: W ten sposób otrzymamy jedną wartość w formacie yyyy-mm-dd HH:mm 2. Następnie od tak utworzonej daty odejmujemy 6 godzin: Otrzymamy w rezultacie coś takiego: Kolumna WorkDate wyświetla datę do której została zakwalifikowana pozycja. Na podstawie tak utworzonej formuły można utworzyć grupowanie na raporcie.